Principy úspěšné přeměny tlusťocha na atleta

Dnes si povíme něco o zásadní přeměně postavy. Co je zapotřebí podstoupit, obětovat a překonat, než začnete sbírat obdivné pohledy lidí ze svého okolí? Téměř každému se podaří nabrat nějaké svaly, zesílit nebo zhubnout pár kilo. Ale jen pár odhodlaných dosáhne výsledků, které si zaslouží obdiv.

Takže kde je to tajemství úspěšné proměny pivního pupku na vyrýsované břišní svaly nebo z hubeňoura na svalovce? Existuje 7 základních pravidel, kterých se držet. Začněte ještě dnes se svou vlastní přeměnou a na nic nečekejte!

Co nás tedy zajímá: Jaké jsou společné rysy lidí, kteří dosáhli úžasné přeměny své postavy?

1. Byli sobečtí a nerudní…ale jen na chvíli

Chris BartlChris Bartl popisuje začátky svého úspěšného příběhu takto: „Nelíbilo se mi, jak vypadám, jak se cítím a ani jak vedu svůj život. Byl sem dost tlustej a hodně mě to štvalo.“

Lidé, kteří mají vztek z toho, jak vypadají, mají zpravidla nejlepší výsledky. Cítí, že nemají, co ztratit a díky tomu jsou schopni ze sebe vydat maximum a jít stále dál. Všechny spojuje jedna vlastnost - ochota ztrpčit si život. Toto aplikují do svého tréninku, stravování a životního stylu. Když mají na výběr mezi klusáním a sprintem, vyberou si sprinty. Když se rozhodují mezi malými a velkými váhami, vyberou si velké váhy. Když upravují dietu, nezmění návyky pouze u večeří a snídaní, ale kompletně přebudují celý jídelníček.

Sami určitě víte, co je lepší - aerobik/posilování, delší trénink/intenzivnější trénink, 3x týdně cvičit/7x týdně cvičit, polotovary/přírodní potraviny, jíst v restauraci/dělat si vlastní jídlo, pít limonády/pít vodu…

Buďte trochu sobečtí a vyhraďte si čas sami pro sebe a vlastní rozvoj. Jakmile obětujete čas strávený v pohodlí obýváku za dřinu v posilovně, pocítíte hmatatelné změny. Další zajímavou vlastností úspěšných lidí je jistá míra nadřazenosti. Není nic špatného na tom si plně uvědomit, že jste odhodlanější a disciplinovanější než ostatní, kteří při každé návštěvě obchodu neubrání koupit alespoň jednu tabulku čokolády.

Samozřejmě vztek a sobectví nejsou vlastnosti, se kterými je dobré se chlubit, takže až dosáhnete svého, raději na tyto vlastností zapomeňte.

2. Obklopili se podobně smýšlejícími lidmi

Úspěšný vzpěrač, trenér a podnikatel Dave Tate k tomuto dodává: „Vaše výsledky a očekávání jsou přímo spjaté s lidmi, se kterými trávíte nejvíce času. Když chcete zesílit, obklopte se silnými lidmi s určitými zkušenostmi.“

Jestliže chcete shodit nějaký přebytečný tuk nebo nabrat svalovou hmotu, parta hospodských štamgastů nebude ideální společnost pro takový cíl. To prostě nebude fungovat. Pravděpodobně se stanete dalším pivařem, než je přesvědčíte, že by měli začít sportovat s vámi.

Zde bohužel platí staré rčení: „Pokud nejsi se mnou, jsi proti mně.“

3. Stanovili si specifické cíle a přiřadili jim pevné termíny

Každý cíl musí být specifikovaný a mít určený termín. V opačném případě to není cíl, ale sen.

Konečný termín je nesmírně důležitý. Může to být konec měsíce, první jarní den nebo den narozenin, ale vaše snažení musí mít pevně stanovený konec. Otevřené cíle jako jsou novoroční předsevzetí, často netrvají ani týden. Proč? Protože nemají žádné konečné datum.

Chci zhubnout“ není žádný cíl, i když to možná někoho naštve. Cíl musí být měřitelný, mít časové rozmezí a důvod. Například: „Začal jsem 1. ledna, chci odbourat přebytečný tuk a dostat se pod hranici 10% podkožního tuku do 14. června, abych vypadal skvěle v plavkách na dovolené.“

Stanovením přesně specifikovaného a časově ohraničeného cíle vaše šance na úspěch ihned stoupnou o 100%. Nicméně cíl sám o sobě je jen jedním klíčem k úspěchu. Tím druhým klíčem je stejně specifikovaný postup. Například: „Úplně vynechám sladkosti ze svého jídelníčku. Budu jíst pět jídel denně po třech hodinách. Budu jíst hodně zeleniny a ovoce. Budu střídat posilování a intervalový trénink a trénovat 6x do týdne. Nebudu se nikdy přejídat.“

4. Pečlivě si vedli tréninkový a stravovací deník

Pokud to můžeš změřit, můžeš to i upravit, říká profesionální trenér Alwyn Cosgrove. Lidé, se kterými pracoval, měřili a zapisovali vše, co mohlo mít význam. Tím jejich proces nebyl nahodilý.

Začněte zapisováním jídla a časů, kdy jste jedli. Přestože je to otrava si tohle všechno zapisovat, je to nejúčinnější pomocník při držení diety. Jedině tak je možné mít přehled nad tím, co jíte a přizpůsobit jídelníček vaším cílům.

Trenér filmových hvězd Chad Waterbury dodává: „Nikdo si nechce vést stravovací deník do konce života a taky to není třeba. Zkuste to však alespoň na týden. Kupte si seznam nutričních hodnot všech jídel a zapište si hodnoty sacharidů, proteinů a tuků každého jídla, co jste jedli. To, co se naučíte tímto počítáním za týden, vám bude sloužit po zbytek života, protože budete hned vědět, jaké potraviny jsou dobré a které nikoliv pro váš aktuální cíl. To je k nezaplacení.“

Stejné je to s tréninky. Pokud jste upravili jídelníček a výsledky se nechtějí dostavit, je třeba změnit styl cvičení nebo přidat další fyzické aktivity. Způsobů, jak zvýšit náročnost cvičení, je spousta.

5. Zvolili si tréninkový plán a drželi se ho

Buďte trpělivý. Téměř žádný tréninkový plán nemůže přinést ovoce po dvou týdnech. Všechno chce čas. Po měsíci je možné začít trochu bilancovat a zamyslet se nad účinností toho, co zrovna děláte. Musíte si vše sumarizovat a být k sobě i kritičtí. Opravdu jste nevynechali žádný trénink? Neulehčovali jste si tréninky? Byli jste důslední i ve vašem stravování nebo jste ho nechali beze změny? Neprožívali jste poslední dobou stresové situace?

To vše může ovlivnit celkový výsledek. Špatné stravovací návyky nepřebije žádný trénink. Vysoká hladina stresu přidává ukládání tuků. Odfláknuté tréninky nepřinášejí žádné výsledky.

Častější chybou lidí je příliš častá změna tréninkového plánu. Mnoho lidí se chytne na skvělý plán postavený na posilování břicha. Po několika týdnech narazí na převratné cvičení pilates a plni odhodlání začnou chodit na pilates. Nakonec je zaujme program Heat na rychlé odbourání podkožního tuku. Tímhle tempem budete stále na začátku a výsledky neuvidíte ani za rok “cvičení”. Pravdou je, že ten nový převratný program nebude účinnější. Pouze bude odlišný, to je celé.

Marty Wolff

To samé by se dalo říci o různých dietách. Jakmile nějakou začnete dodržovat, zůstaňte u ní, než docílíte svého. V tomto případě se nikdy nevyplatí skákat z jednoho na druhé.

6. Trénovali na hranici svých možností

Společnost každý den naráží na reklamy slibující rychlé a trvalé zhubnutí bez nutnosti přílišného úsilí. Často v televizi slýchávám, že pouhých 5 minut denně 3x týdně stačí pro vytvarování břišních svalů a zbavení se podkožního tuku. Vždy v takových reklamách účinkují vypracovaní modelové, ale ti své skvěle vypadající postavy získali tvrdým tréninkem a ten určitě netrval jen 5 minut.

Lidé tomu rádi věří a někdy tomu spíš chtějí věřit, že za svalnatou postavou není náročná práce. Avšak ti, kterým se podařilo své postavy přeměnit k nepoznání, očekávali náročný souboj. Podstoupili náročný trénink 6x týdně a vynaložené úsilí se vyplatilo.

Jestli čekáte procházku růžovým sadem, šance na úspěch jsou mizivé. Pokud se těšíte na tvrdý trénink a vítáte nadcházející souboj sami se sebou, úspěch vás nemine.

Marty Wolff shodil přes 50kg a jeho trénink byl podle doktora srovnatelný s tréninkem olympijských atletů.

7. Připravovali a plánovali si jídla dopředu

První věcí v tom ohledu je sestavení jídelníčku. Když se budete držet základních pravidel zdravé stravy, můžete výrazně vylepšit své dosavadní stravování. Jako téměř vždy začátky provází menší neúspěch, ale drobným experimentováním tyto nedostatky doladíte.

Jakmile máte jídelníček, dalším krokem je příprava jídel. Zásobte dostatkem potřebných ingrediencí svou lednici. Když nemáte z čeho připravit potřebná jídla, je sebelepší jídelníček k ničemu.

Nakonec plánujte a svá jídla připravujte dopředu. Jedině takto vás nezaskočí náhlá změna programu v práci nebo ve škole. Vždy je možné vzít s sebou do tašky/batohu nějaké ovoce, mandle a kousek šunky.

 

Přeji hodně úspěchů a trénujte tvrdě. 

Váš online trenér, Tomáš Jehlička

 

Hodnocení: 4.8/5 (hlasováno: 358x)

pošli na vybrali.sme.sk

Přečteno: 88123x